2. Úvod do sietí

2.1. Typy sietí

Z hľadiska architektúry delíme siete na:

  • client-server (zákazník - služba) – server poskytuje službu, ktorú klient využíva. Príklady použitia: webový server (poskytuje prístup k webovej stránke a klient si ju môže zobraziť), tlačový server (môže bežať aj priamo na tlačiarni, klienti môžu využiť službu tlače), herný server (a hráči sú klienti...), DNS server (poskytuje službu - preklad doménového mena na IP adresu), mailový server (to je server, na ktorom máte emailovú schránku, v mobile či počítači máte len mailového klienta, ktorý sa vždy len pripojí na tento server a využije jeho služby), databázový server, FTP server na zdieľanie súborov a.i. (viď služby internetu).
  • peer-to-peer (rovný s rovným) – takto spojené počítače majú každý rovnaké práva i povinnosti, ani jeden nie je nadradený druhému, každý počítač je v podstate naraz serverom i stanicou. Výhodou je decentralizácia siete (nik nie je "hlavný"). Používa sa napríklad na zdieľanie súborov cez torrenty - keď chcete stiahnuť nejaký súbor, môžete to urobiť od kohokoľvek v sieti, kto ho má, dokonca môžete naraz sťahovať jeden súbor od viacerých "peerov" a tak tento proces značne urýchliť, od každého si stiahnete len nejakú časť tohoto súboru, celý sa "pozliepa" až u vás.
Z hľadiska geografickej rozlohy sietí hovoríme o:
  • PAN (Personal Area Network) – miestna sieť zariadení spojených napr. cez Bluetooth, ako slúchadlá a mobilný telefón, klávesnica a počítač a pod.
  • LAN (Local Area Network) – miestne siete v budove a pod., ktoré pokrývajú malú geografickú oblasť. Používa káblovú technológiu Ethernet a bezdrôtové technológie, napr. WiFi a Bluetooth (WLAN).
  • MAN (Metropolitan Area Network) – väčšia sieť na úrovni mesta. Používa kombináciu viacerých médií, ako napr. telefónnych spojov, rádiových vĺn a optických káblov. Príklad mestskej siete je rozvod internetu v Prahe pomocou káblov uložených v metre.
  • WAN (Wide Area Network) – rozsiahle siete na úrovni krajín a kontinentov. Používajú kombináciu viacerých médií, ako napr. telefónnych spojov, rádiových vĺn a optických káblov. Príkladom WAN môže byť celosvetová počítačová sieť aero-linky určená k predaju leteniek.
Označenie pre časť vnútornej počítačovej siete v nejakej organizácii je intranet. Používa rovnaké technológie ako internet (protokol IP atď.), ale intranet je privátny, jeho využívanie je obmedzené na malú skupinu používateľov (napríklad pracovníci firmy, školy). Intranet  býva chránený pred neoprávneným externým prístupom, takže sú bezpečnejšie ako priamy prístup k internetu.