Počítačová sieť internet
študijný materiál
3. Principy fungovania internetu
3.1. Domény
Pamätať si číselné IP adresy by však nebolo ľahké, a preto se používa systém DNS (Domain Name System). Každej IP adrese je priradené doménové meno. Väzba medzi IP adresou a menom počítača je definovaná v DNS databázi, ktorú poskytujú DNS servery. Napríklad https://facebook.com je to isté rozhranie ako http://31.13.70.36.
Celý internet je rozdelený do domén, ktoré sa ďalej hierarchicky delia na subdomény. Na prvej úrovni (TLD – Top Level Domain) sú národné domény (dvojznakové) a generické domény prevážne v USA (trojznakové). Subdomény sa pridávajú sprava doľava a oddelujú sa bodkou.
Napríklad národná doména prvej úrovne pre Veľkú Britániu .uk sa delí podľa organizácií na subdomény druhej úrovne ac.uk, co.uk, gov.uk, podobne ako generická TLD doména .net má subdomény druhej úrovne napr. technologyuk.net a eurogamer.net a ďalšie.
Adresa URL
Adresa
URL (Uniform Resource Locator) je univerzálny formát mien používaný na
označenie zdroja na internete. URL definuje doménovú adresu servera (host name),
umiestnenie zdroja na serveri (file name) a protokol, ktorým je možné k zdroju
pristupovať. Na konci môžu byť parametre.

DNS servery
Preklad URL adresy na číselnú IP adresu zaisťujú DNS servery, ktoré majú príslušné databázy. Žiaden DNS server však nemôže pokryť IP adresy celého internetu, preto medzi sebou komunikujú, aby požadovanú adresu zistili. Server pri prekladu postupuje od domény najvyššieho rádu (úplne vpravo) a
pýta sa príslušných DNS serverov na adresy zodpovedné za domény nižšieho
rádu, kým nedostane informáciu o počítači, na ktorý smeruje doména
najnižšieho rádu (úplne vľavo) v adrese URL.